Kürti László
„Elvégeztem néhány iskolát, de valójában semmi fontosat nem sikerült elsajátítanom, amit ne tudtam volna már világéletemben. Tévedéseimet, iskoláimat, hivatalos szerepeimet, hasznomat, társadalmi megítélhetőség tekintetében, csak mint élettényt tudom regisztrálni.”
„1976-ban születtem Vásárosnaményban, Mátészalkán élek. Filozófusként végeztem a Debreceni Egyetemen, ahol jelenleg az esztétika szak doktorandusza vagyok. Etika és erkölcstan tanári képesítést a budapesti Kodolányi Főiskolán szereztem, a testnevelő és gyógytestnevelő tanári szakot a budapesti Semmelweis Egyetemen és az egri Esterházy Főiskolán végeztem. A mátészalkai Esze Tamás Gimnáziumban tanítok.
Korábban a Partium irodalmi, művészeti, közéleti folyóirat versrovatának szerkesztője, majd 2010-től 2019-ig a főmunkatársa voltam. 2014 őszétől A Vörös Postakocsi folyóirat szépirodalmi rovatát szerkesztem. 2020-tól Térey János-ösztöndíjas vagyok.”
Idézet:
„… és mosni hátukat a pancsoló unokáknak,
kilukadt lavórok, szivárgó szerelmek
után áztatva konyhakövet, majd nagy kacagva
kikapni a kis lurkókat, mint szöggel a képet,
fölázott vályogház omlékony falából, mielőtt
még az ő mosdóvizűük is végleg elhűlne.”
(Érettségi – részlet)
Kritikarészlet:
„Kürti László kiindulópontja és iránya is az emberi lélek, iránytűje a szenvedés.”
(Kürti László Testi misék című verseskötetéről – Kemény István)
moly.hu
Interjú:
„A költő bármennyire is kell, hogy megszenvedje a magáét, mint bárki más, de épp azzal marad kívül a mátrixon, hogy privát marad, ilyetén magánember, és közben, majdnem mellékesen tud valamit az egyetemesről.”
helikon.ro
Kötetei: Félszavak (2000); Akvárium (2003); Alkalmi otthonok (versek, 2007, hangoskönyv-melléklet: 2008); Testi misék (versek, 2012); A csalásról (versek, 2017); Kürti László versei (hangoskönyv, 2017); Ahogy én öleltem (2020).
Fontosabb díjai: Balázs Ferenc-díj (2007), A Vörös Postakocsi folyóirat irodalmi díja (2011), a Tokaji Írótábor nagydíja (2014), Bella István-díj (2018), Kölcsey Ferenc-díj (2018).
Honlapja: kurtilaszlo.hu
Wikipédia-oldala