Hász Róbert

„Nem szeretnék olyan prózát írni, amilyet jómagam sem olvasnék szívesen. Számomra szövegirodalmat művelni olyan, mint hangszigetelt szobában egyedül muzsikálni.”

Életrajz:

1964-ben született a vajdasági Doroszlón, tanulmányait Zomborban és Újvidéken folytatta. Első novelláit 1981-től a zágrábi Sirius című folyóirat közölte horvát fordításban, majd a vajdasági magyar lapokban és antológiákban is elkezdett publikálni. 1991-ben, a délszláv háború kitörésekor települt át Szegedre, azóta ott él. 1995-től a Tiszatáj folyóirat szerkesztője, 2011-től főszerkesztője. Regényeit a francia, német és olasz olvasóközönség is megismerhette.

Idézet műből:

„…ki tudja, mikor fognak az Úr angyalai ismét eljönni. Lehet, hogy addigra már én sem leszek, és lehet, hogy már Babiló­nia sem lesz, csak a kis kocka, a Bizonyosság, mélyen a kövek között, mert egyedül a kövek halhatatlanok.

De én várni fogom őket, amíg élek.”

(A bizonyosság)

Idézet kritikából:

„Az aprólékosan kidolgozott jelenetek, a biztos kezű, megejtő következetességű cselekményvezetés újabb és újabb kérdésfeltevésekre készteti az olvasókat és a karaktereket egyaránt, ezáltal a nyomozás egy olyan folyamattá válik, ami ezúttal nem ér véget az utolsó oldalon.” (Sári OrsolyaFábián Marcell és a táncoló halál)

kortarsonline.hu

Idézet interjúból:

„Amikor láttam, hogy az európai népek milyen becsben tartják és művelik saját kultúrájukat, mítoszaikat, szinte fájt, hogy minálunk szellemi mainstreamünk gyakorlatilag az irodalom hátsó udvarába száműzte a mi történeteinket.”

www.staff.u-szeged.hu

(Új Könyvpiac, 2006. április)

Művei:

Szalmakutyák szigete (elbeszélések, 1995), Diogenész kertje (regény, 1997), Végvár (regény, 2001), A künde (regény, 2006), Sok vizeknek zúgása (válogatott elbeszélések, 2008), Júliával az út (regény, 2010), A Vénusz vonulása (regény, 2013), Ígéretföld (regény, 2015), Fábián Marcell pandúrdetektív tizenhárom napja (regény, 2017), Fábián Marcell és a táncoló halál (regény, 2019).

Fontosabb díjak, ösztöndíjak:

Római Könyvtárak Díja (Premio Biblioteche di Roma) külföldi próza kategóriájában a Végvár című regényéért (2008), Márai Sándor-díj (2012), Kölcsey-érem (2013), József Attila-díj (2019), Térey János-ösztöndíj (2020-), Herceg János-díj (2021).

wikipedia